Zprávy ze světa karavanů

Nenechte si ujít novinky které by se Vám mohli hodit na cesty

Rakousko zavádí nízkoemisní zóny

Rakousko zavádí nízkoemisní zóny

10Rakousko se stalo další zemí, která začala ve městech a jejich okolí zavádět nízkoemisní zóny. Od letošního roku tak budou řidiči muset svá vozidla opatřit příslušnou plaketou. Plaket má Rakousko celkem šest, podle toho jakou emisní normu vaše vozidlo splňuje (Euro 1-6).

Plakety jsou odlišeny barvou a ve spodní části se při prodeji procvakne příslušná kategorie vozidla:

  • P (filtr pevných částic),
  • M (vozidlo kategorie M),
  • N (vozidlo kategorie N),
  • D (naftový motor),
  • B (benzínový motor),
  • A (alternativní pohon).

Do horní části se vpisuje část VIN kódu vozu. Plaketa se pak vylepuje do pravého horního rohu na čelním skle.

Pokud se do Rakouska chystáte, vězte, že pokuta za chybějící nebo nesprávně vyplněnou plaketu může být až 2 180 eur! Povinnost platí i pro vozidla ze zahraničí a zóny nejsou nijak označeny.

V tuto chvíli plaketu nemusí mít vozidla kategorie M1, M2 a M3, motocykly, traktory či vozidla s veteránskou značkou. U kategorie vozidel M se však zavedení časem očekává. Plaketa se vydává na konkretní vozidlo a má neomezenou platnost, podobně jako v Německu.

K vydání je potřebný velký technický průkaz. V Rakousku vydávají plakety na počkání pobočky autoklubu OAMTC, cena je 25 eur. V Česku plakety vystaví pobočky Dekry, počítejte však s cenou minimálně 1 000 korun a čtrnáctidenní lhůtou.

Ve většině případů se zatím omezení vztahují na vozidla kategorie N s hmotnosti nad 7,5 tuny, okolí Vídně však chystá od 1. ledna 2016 zákaz vjezdu vozidel kategorie N bez ohledu na hmotnost, pokud nebudou splňovat emisní normu Euro 3 a vyšší. Před cestou do Rakouska si tak vždy raději ověřte aktuální informace. Najdete je na stránkách rakouského autoklubu www.oeamtc.at, nebo na výborné stránce s přehledem všech nízkoemisních zón v celé Evropě www.bariaccesquiations.eu.